Orașul Cluj-Napoca

Informează-te!

Implică-te! Cluj în imagini

Ambasadorul Republicii Tunisia, în vizită la Primăria Cluj-Napoca

Data publicării
Categoria

Doamna Mahbouba Chebbi Guiga, Ambasadorul Republicii Tunisia în România, a efectuat prima sa vizită oficială la Cluj-Napoca, după ce a fost investită în funcţie în august 2011. Excelenţa Sa a avut astăzi o întrevedere cu viceprimarul municipiului Laszlo Attila.

Cei doi au purtat discuţii despre comunitatea tunisiană din Cluj-Napoca şi despre situaţia studenţilor tunisieni din oraşul nostru. Din cei 1200 de studenţi tunisieni prezenţi în România, 712 învaţă la Cluj-Napoca. Majoritatea studenţilor urmează cursuri de medicină, medicină dentară şi farmacie.

Ambasadorul Republicii Tunisia, în vizită la Primăria Cluj-Napoca

Viceprimarul Laszlo Attila a prezentat facilităţile oferite de universităţile clujene, comparativ cu cele din alte ţări europene. Acesta a precizat că taxele sunt mai mici raportate la cele înregistrate de alte universităţi din Europa şi de asemenea, a menţionat deschiderea acestora spre schimburile inter-universitare cu oraşele înfrăţite ale municipiului Cluj-Napoca.

În ceea ce priveşte investiţiile străine derulate în oraşul nostru, 11 companii provin din Tunisia.

Lasă un comentariu

Foloseşte cu încredere: <a href="" title=""></a> <strong></strong> <em></em> <blockquote></blockquote>

Încercăm să avem o politică liberală vizavi de comentarii.
Te rugăm să menții o atmosferă pozitivă și constructivă în mesajele tale sau riști să ai accesul blocat.